Użytkowanie wieczyste w prawo własności II

Sebastian Wawruch        18 stycznia 2017        3 komentarze

Użytkowanie wieczyste w prawo własności z mocy prawa – nie tak szybko…

Projekt ustawy, o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym, o którym pisałem ostatnio utknął w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Nie oznacza to, że koncepcję przekształcenia użytkowania wieczystego z mocy prawa zarzucono. Z dużym prawdopodobieństwem użytkowanie wieczyste w prawo własności w oparciu o ten projekt zostanie przekształcone. Kolejny termin który się podaje to 1 lipca 2017 r.

Nie zaszkodzi zatem przedstawić dalszych rozwiązań tego projektu ustawy. Obecny rząd dąży do likwidacji użytkowania wieczystego a przedstawiony projekt idealnie wpasowuje się w te zamierzenia.

– Z czasem chcemy zlikwidować w ogóle prawo użytkowania wieczystego – tłumaczy Kazimierz Smoliński, wiceminister w MIB. Dodaje, że to anachroniczne prawo, które zostało w spadku po PRL. – Czas najwyższy z nim skończyć – deklaruje.’

Opłaty przekształceniowe

W związku z przekształceniem udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu w udział we własności tego gruntu nowy współwłaściciel ponosi roczną opłatę przekształceniową na rzecz dotychczasowego właściciela. Opłata jest podobna do dotychczasowej opłaty rocznej i tyle też wynosi. Spytacie się jaka jest zatem różnica ? Zasadnicza różnica jest taka, że opłatę przekształceniową będzie się wnosiło przez 20 lat (z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego związanego z lokalem mieszkalnym). Wyjątkowo przez 33 lata (z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego związanego z lokalem innym niż mieszkalny). Sporo krócej niż opłata roczna. To pierwszy bonus omawianej ustawy.

Bonusy dla użytkowników wieczystych

Drugim bonusem jest bonifikata przysługująca za jednorazową zapłatę opłaty przekształceniowej (tzw. opłata łączna). Jeżeli się zmobilizujecie np. zaciągniecie kredyt lub wyciągniecie zaskórniaki i zapłacicie opłatę raz a porządnie to macie bonus.  Z mocy ustawy będzie Wam przysługiwała 50 % bonifikata. Ale i tu jest haczyk – bonifikata ta będzie dotyczyła tylko przekształcenia gruntów których dotychczasowym właścicielem jest Skarb Państwa (nie Gmina czy Powiat lub Województwo.). W odniesieniu do gruntów samorządowych musicie liczyć na hojność odpowiedniej rady i sejmiku. Organy te mogą zdecydować o wysokości bonifikat z tytułu jednorazowej zapłaty.

Trzeci bonus to możliwość uzyskania bonifikaty od opłaty przekształceniowej za dany rok. Jej istnienie i wysokość będzie uzależniona od decyzji właściwych organów podejmowanych na podstawie zarządzenia Wojewody  lub uchwały odpowiedniej rady/sejmiku.

Czwarty i najciekawszy bonus tego projektu ustawy to możliwość nieodpłatnego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Dotyczyłby osób fizycznych lub ich spadkobierców, które na podstawie przepisów dotychczasowych wniosły jednorazowe opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego albo które użytkowanie wieczyste uzyskały na podstawie art. 7 osławionego dekretu Bieruta. Ten pierwszy przypadek dotyczy dość starych 🙂 użytkowań wieczystych. Możliwość wniesienia jednorazowych opłat za cały okres użytkowania wieczystego zniknęła z polskiego systemu prawa w 1985 r. Drugi przypadek dotyczy tak zwanych gruntów warszawskich.

 

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

timt Luty 5, 2017 o 06:19

Witam,

1) Nie rozumiem do konca sformulowania: „(…)automatyczne przekształcenie będzie dotyczyło gruntów pod budynkami, gdzie przynajmniej jeden z mieszkańców ma pełną własność lokalu (…)”.
Mieszkam obecnie na osiedlu, we Wroclawiu gdzie grunt jest uzytkowaniem wieczystym i place ok. 600 zl. rocznie oplaty. Zakladam ze wszyscy moi sasiedzi sa w tej samej sytuacji, wiec skad wziac tego jednego mieszkanca ktory ma prawo wlascosci ? Jak rozumiec mam ten zapis ? Jezelu projekt wejdzie w zycie, to zalezy mi na nabyciu prawa wlasnosci i skorzystaniu w 50% bonyfikaty.

2) Kupilem mieszkanie w z dzialka w uzytkowaniu wieczystym. Odbior mieszkania 2019/2020.
Czy gdyby owy projekt wszedl w zycie w 2017, na zasadach tam opisanych to w dniu odbioru mieszkania staje sie wlascicielem gruntu ? (z zapiskiem ze przez 20 lat musze uiszczac oplate ?).
Czy dopiero w 2019/2020 roku kiedy odbiore mieszkanie bede mogl sie starac o prawo wlascosci go gruntu ?

Z gory dziekuje za odp.

Odpowiedz

Sebastian Wawruch Luty 8, 2017 o 22:06

Witaj timt !
1. To sformułowanie nie moje, ale tłumacząc trochę nieznanego autora – musisz wiedzieć jedną rzecz – o ile masz księgę wieczystą na swój lokal to (w uproszczeniu) jesteś właścicielem lokalu, budynek posadowiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest odrębną od gruntu nieruchomością (tzw. nieruchomością budynkową) a Ty w tymże budynku masz swój lokal. Przekształcenie użytkowania we własność dotyczy gruntu, bo użytkowanie wieczyste dotyczy gruntu.
2.Co do drugiego pytania – odpowiedź na nie daje art. 9 projektu. Właścicielem udziału w gruncie staniesz się w dniu wyodrębnienia swojego lokalu. Nie będzie potrzeby dodatkowego starania się o własność gruntu.
Pozdrawiam i dzięki za komentarz.

Odpowiedz

timt Luty 9, 2017 o 09:10

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: