Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności w 2017

Sebastian Wawruch        18 grudnia 2016        8 komentarzy

Na chwilę muszę przerwać swoją opowieść o procedurze administracyjnej, bo w zaawansowanym stadium są prace legislacyjne dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Interesujący projekt ustawy od kilku miesięcy jest opracowywany przez rząd. Dzisiaj opowiem o tym jak zostać właścicielem nieruchomości na podstawie tego projektu:). Za niespełna 2 tygodnie będzie jak znalazł (ustawa wg planu ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.).

Projekt dotyczy przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów.

Jeżeli projekt ten zmieni się w ustawę to przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności będzie bardzo proste. Istnieje duża szansa, że projekt ten dotyczy także Ciebie, bo odnosi się do użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Mówiąc wprost – jeśli w okolicach 31 marca każdego roku płacisz jakąś extra opłatę (zwaną fachowo „opłatą roczną”) do urzędu (Urzędu Miasta/Gminy, Starostwa, Agencji Mienia Wojskowego etc.) w związku ze swoim mieszkaniem to warto żebyś poczytał dalej :). Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczy także Ciebie.

Co musisz zrobić aby stać się dumnym właścicielem a nie tylko jakimś tam użytkownikiem, niechby i wieczystym ? 

NIC.     (ale jest haczyk a nawet i kilka żeby nie było zbyt prosto:)).

Zgodnie z projektem z dniem 1 stycznia 2017 r. udziały w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe związane z prawem odrębnej własności lokali albo z udziałem we własności budynku przekształcają się w udziały we własności tych gruntów.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność następuje z mocy prawa czyli teoretycznie nie trzeba nic robić.

Haczyki:

  1. Projekt dotyczy gruntów zabudowanych budynkiem lub budynkami, w których w dniu 1 stycznia 2017 r. co najmniej połowę liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych stanowią lokale mieszkalne, przy czym co najmniej jeden z tych lokali jest przedmiotem odrębnej własności. Czyli z polskiego na nasze – musisz mieszkać w tzw. bloku lub w innym budynku posadowionym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, ale nie może tam być zbyt wiele lokali użytkowych. Projekt nie dotyczy także gruntów zabudowanych budynkami innymi niż mieszkaniowe.
  2. Istniejące w dniu przekształcenia obciążenia użytkowania wieczystego stają się obciążeniami nieruchomości, zaś obciążenia udziałów w użytkowaniu wieczystym stają się obciążeniami udziałów we współwłasności nieruchomości.Czyli z polskiego na nasze  – hipoteka, którą bank zabezpieczył kredyt na Twoje mieszkanie nie wygaśnie 🙂 (niestety art 241 Kodeksu cywilnego w tym wypadku nie obowiązuje…:( )
  3. Na dowód przekształcenia użytkowania we własność właściwy organ (wójt,burmistrz,prezydent, starosta itd) wystawiał będzie zaświadczenie nie później niż w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy albo na wniosek współwłaściciela w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Od wydania zaświadczenia na wniosek właściwy organ pobiera opłatę skarbową w wysokości 50 złotych. Z polskiego na nasze – nie spieszcie się, bo każdy dostanie swój kwit a jak już się spieszycie to trzeba będzie zapłacić 50 zł :).
  4. Zaświadczenie o którym mowa wyżej będzie zawierało informacje dotyczące nieruchomości przekształcanej i opłat z tego tytułu (tzw. opłat przekształceniowych – to kolejny haczyk:). Zaświadczenie urząd wysyła do sądu gdzie zostanie ono automatycznie i bez opłat ujawnione w księdze wieczystej. Zaświadczenie wysyłane jest wszystkim dotychczasowym współużytkownikom wieczystym na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków lub inny adres znany właściwemu organowi. Z polskiego na nasze – warto pomyśleć czy od ostatniej przeprowadzki zmieniliśmy swój adres w ewidencji gruntów i budynków (kolejna ewidencja którą prowadzą urzędy…).
  5. O kolejnych haczykach w tym i głównym tzw. opłacie przekształceniowej i możliwych bonifikatach – następnym razem. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności ma jeszcze kilka tajemnic. No a główna tajemnica jest taka czy w Sejmie zdążą z projektem i w jakim ostatecznym kształcie objawi się ta ustawa.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara Styczeń 16, 2017 o 00:36

Mam zapytanie:a co z gruntami npk.działek rekreacyjnych za ktore płaci sie duże opłaty do starostwa ,czy bedą zmiany dla użytkownikow wieczystych. Jest to haracz dla drobnych” posiadaczy”
Z poważaniem
emerytka z niewielką emeryturą
Barbara Czerkawska

Odpowiedz

Sebastian Wawruch Styczeń 18, 2017 o 23:49

Dobry wieczór Pani Barbaro 🙂 !

Od opłat rocznych w pewnych wypadkach można uzyskać bonifikatę. Bonifikata z mocy ustawy przysługuje głównie dla niezamożnych w odniesieniu do działek pod blokami mieszkalnymi/domami jednorodzinnymi. Działki rekreacyjne teoretycznie mogą (ale nie muszą, tu przepisy prawa nie nakazują bonifikaty) być objęte bonifikatą ustalaną przez Wojewodę lub odpowiednią radę/sejmik. Wszystko zależy od tego gdzie Pani posiada działkę. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Damian Styczeń 31, 2017 o 16:28

Co w przypadku inwestycji które trwają, lokale są oddawane do użytku dopiero w 2018 r.
Inwestycja stoi na gruncie użytkowanym wieczyście, czy jeżeli kupię mieszkanie w tej inwestycji dołapią mnie jakieś opłaty związane z przekształceniem w własność?

Odpowiedz

Sebastian Wawruch Luty 8, 2017 o 22:12

Dobry wieczór !
Tak o ile projekt ustawy tu omawiany wejdzie w życie, odpowiedź na to pytanie daje art. 9 projektu. Ogólnie rzecz ujmując opłaty dotyczące przekształcenia w takim wypadku będą analogiczne jak w sytuacji, gdy lokale zostały sprzedane nabywcom przed dniem wejścia w życie ustawy.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

Odpowiedz

monika Kwiecień 20, 2017 o 14:33

Witam, mam pytanie co z wykupem użytkowania wieczystego gruntu na którym prowadzona jest działalność gospodarcza?. Bo urząd miasta naciska na pisanie pism o wykup – ale kwota którą pani wyliczyła jest z kosmosu z ok 1000 zł rocznie na ok 500 zł miesięcznie na 10 lat.

Odpowiedz

Sebastian Wawruch Maj 7, 2017 o 22:49

Dobry wieczór !
Omawiany projekt ustawy nie dotyczy gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste na cele działalności gospodarczej. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Mariusz Maj 3, 2017 o 20:28

Dobry wieczór,
Czy wiadomo jaka jest legislacja tego projektu? Kiedy wejdzie w życie?
z góry dziękuję za odopowiedz
pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Wawruch Maj 7, 2017 o 22:56

Dobry wieczór !
Etap legislacyjny projektu może Pan sprawdzić klikając na pierwszy link we wpisie (słowo „ustawa”). Według bieżących informacji Rządowego Centrum Legislacji projekt w dalszym ciągu znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów czyli póki co nie dotarł jeszcze do Sejmu. Według deklaracji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. chociaż szczerze mówiąc nie wydaje się aby termin ten był realny.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: